Ekvádor: Magický poklad v Andách časť 1
Príprava na cestu
Ekvádor – pre mnohých možno krajina, ktorú si na mape ani nevedia predstaviť. Krajina, ktorá v našich končinách nie je veľmi známa a rozhodne to nie je typická dovolenková destinácia Slovákov. Ekvádor je krajina vzdialená okolo 10 tisíc kilometrov od Slovenska a leží na severozápadnom pobreží Tichého oceánu v Južnej Amerike priamo na rovníku.
Pretínajú ju majestátne Andy, pýši sa mnohými sopkami akou je napríklad sopka Chimborazo, ktorej vrchol je najvzdialenejším miestom od stredu Zeme, tradíciami Inkov, nádhernými plážami a bohatou gastronómiou. Navyše, súčasťou Ekvádoru sú aj známe Galapágy, ktoré pred rokmi inšpirovali pôvodcu teórie evolúcie Darwina.
Do Ekvádoru som sa dostala vďaka priateľovi, ktorý je rodák z hlavného mesta Quito. Prvýkrát som túto impozantnú krajinu navštívila v novembri 2021 a druhýkrát o rok neskôr som tam oslavovala Vianoce.
Odporúčania pred vycestovaním
Ako prvé, by som sa s vami rada podelila o to, čo je nutné absolvovať pred vstupom nie len do Ekvádoru, ale aj do mnohých iných juhoamerických či stredoamerických krajín.
- Ako prvé potrebujete, samozrejme, cestovný pas. Nie sú však potrebné žiadne víza ani povolenia k pobytu. V Ekvádore sa ako turisti môžete v jednom polroku zdržať až 90 dní. Pri poslednej návšteve, v decembri minulého roku, bolo nutné vyplniť vstupný formulár s informáciami o tom, kde sa budete nachádzať, kde budete ubytovaní a ktoré miesta sa chystáte navštíviť.
- Pred vstupom do Ekvádoru je odporúčané očkovanie proti vírusovému ochoreniu žltá zimnica. Podľa momentálnych informácii je toto očkovanie len odporúčané, avšak myslím, že je dobré to nepodceniť a dať sa proti žltej zimnici pred vstupom zaočkovať. To najmä ak sa chystáte navštíviť východnú časť Ekvádoru – prales.
- Nezabudnite si zameniť peniaze. Čo sa týka meny, v Ekvádore sa ako v jedinej krajine Latinskej Ameriky používajú doláre. Áno, americké doláre. Ak máte teda doma odložené doláre z cesty do USA, viete ich využiť aj v Ekvádore. Raritou je však to, že takmer nikde vám neprijmú 50 a 100 dolárové bankovky. Je preto lepšie zobrať si skôr drobnejšie, lebo väčšie bankovky vám v Ekvádore takmer nik nerozmení. Ďalšou zaujímavosťou je, že na rozdiel od Ameriky majú jeden dolár v podobe mince a nie papierovej bankovky. Pri platení zabudnite na bezkontaktné metódy či nebodaj platenie hodinkami alebo mobilom. V Ekvádore si od vás pri platení kartou takisto často vypýtajú občiansky preukaz a to najmä ak vidia, že platíte zahraničnou kartou. Pokiaľ nakupujte v miestnych butikoch a obchodíkoch, pri platení kartou vám môžu účtovať poplatok vo výške 5 až 10 % z danej sumy, preto pri sebe radšej noste hotovosť.
- Letenky do Ekvádoru sa pohybujú v rôznych cenách, závisí to samozrejme od obdobia, v ktorom chcete krajinu navštíviť. Najbežnejšie sú lety z Viedne s prestupom v Amsterdame priamo do Quita alebo s prestupom v Madride. Let trvá cca 11-12 hodín a časový posun v Ekvádore je 6-7 hodín (v závislosti od zimného a letného času). Od decembra do apríla (až mája, podľa regiónu) je v Ekvádore obdobie dažďov, no zároveň obdobie tepla. Zrážky sú síce intenzívne, no krátke. Naopak, máj až november sú obdobia sucha a aj mierneho chladu. Hovorím mierneho, pretože Ekvádor leží na rovníku a teplota je viac-menej celoročne príjemná. To ale závisí od regiónu, v ktorom sa nachádzate. Mestá ležiace neďaleko pobrežia ako Guayaquil sú horúce a vlhké, zatiaľ čo vnútro zemné mestá ako Quito sú chladnejšie najmä počas noci. Pozor, v Ekvádore nemajú kúrenie, takže ak sa chystáte cestovať v chladnejších mesiacoch, pripravte sa, že v noci vám môže byť poriadna zima!
Ekvádorčania
Čo sa týka Ekvádorčanov, sú to nesmierne láskaví, milí a dobrosrdeční ľudia. Sú spontánni a veľmi kontaktní. Objímajú sa a to pri každom stretnutí. Okrem toho si pri stretnutiach dávajú pusu na jedno líce. Takisto si vedia veľmi pekne vyjadriť emócie a nikto tam neberie ako zvláštne, keď si dvaja kamaráti muži povedia, že sa ľúbia. Rovnako pekne sa medzi sebou aj oslovujú a k vášmu menu vždy pridajú prídavné meno lindo/linda, teda pekný/pekná.
Bezpečnosť v krajine
Čo sa však týka momentálnej situácie v krajine a bezpečnosti, je treba sa mať na pozore. Ekvádor je latinskoamerická krajina, preto je treba rátať s vyššou kriminalitou. Zo všetkých spomínaných miest je najnebezpečnejším práve Guayaquil. Ekvádor je miestom distribúcie drog z Peru a Kolumbie a Guayaquil je miestom, kde sa zhlukujú gangy a teda by som rozhodne odporúčala toto mesto navštíviť len s miestnymi sprievodcami. Je však treba sa mať na pozore v celej krajine a nevchádzať do neturistických oblastí. Rovnako si dávať pozor na cennosti a nenosiť na verejnosti drahé šperky – jednoducho neprovokovať drahými vecami. Takisto sa odporúča nevyťahovať príliš na ulici telefón, nakoľko vám ho môžu ľahko ukradnúť.
O zaujímavých miestach, jedle a kultúre sa dočítate viac v pokračovaní tohto článku – EKVÁDOR: MAGICKÝ POKLAD V ANDÁCH časť 2 Moje zážitky
Autorka článku – Dominika je lektorkou španielčiny, cestovateľkou a milovníčkou španielskej kultúry.
Tag:Španielčina