Olga Talyzina

Lektorka ruského jazyka

Olena Talyzina

Здравствуйте! Привет!

Volám sa Olga Aleksandrovna Talyzina a som rodená Ruska. Posledné 4 roky žijem v Trnave, kde som študovala na vysokej škole. Rada pre svojich študentov otvorím zaujímavý svet ruštiny, plný zábavy a komunikácie. Ak budete chcieť, zistíme spolu veľa o mojej krajine, o jej zvykoch a tradíciách, ba dokonca aj o politickom dianí v Rusku.

Moje hodiny

Môj štýl výučby sa vždy odvíja od požiadaviek študentov. Najčastejšie vyučujem praktickú ruštinu na každý deň, ruštinu pre mládež a maturantov. Viem pre Vás pripraviť aj špecializované hodiny ako obchodná ruština alebo právnická ruština. Výučba prevažne zahŕňa vypracovanie stratégie podľa účelu a úrovne znalosti jazyka, čomu prispôsobujem aj výber študijnej literatúry a rozsah domácich úloh. Hodiny zameriavam predovšetkým na ústnu komunikáciu, vypracovanie písomných úloh a fonetických cvičení, ktoré sú potrebné pre postupné zdokonaľovanie sa v jazyku.
Teším sa už na naše spoločné hodiny!

• Gymnázium I. M. Cheredova, Omsk, Ruská federácia
• Právnická fakulta Omskej štátnej univerzity F. M. Dostojevského, odbor právo, bakalárske štúdium
• Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave, odbor právo, magisterské štúdium
• vyučovanie na Slovensku zamerané na potreby študenta (konverzácia, doučovanie, príprava na pobyt v zahraničí, atď.)
• Osvedčenie o absolvovaní akreditovaného programu ďalšieho vzdelávania - jún 2018
• Všeobecná štátna jazyková skúška zo slovenského jazyka úroveň C1 - jún 2018

• Cestovanie
• Klasická literatúra
• Historické filmy a seriály

Viete, kde a ako prežijete na jednom meste extrémne počasie a teploty až +40°C v lete a -40°C v zime?! Rada Vám prezradím toto tajomstvo xD

1. Ahoj, ako by si sa v skratke predstavila svojim budúcim študentom?

• Здравствуйте милые студенты !
Volám sa Olga Talyzina a rada by som Vás naučila môj materinský jazyk - ruštinu. Som absolventkou Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, kde som študovala právo. Momentálne pracujem ako advokátsky koncipient. Svoj voľný čas venujem rodine a kamarátom. Rada cestujem a spoznávam nových ľudí.

2. Ako si sa dostala na Slovensko?

• V rámci výmenného pobytu od roku 2013 som absolvovala ročný pobyt na Slovensku a štúdium v anglickom jazyku. Po úspešnom absolvovaní tohto ročníka som sa rozhodla pokračovať v štúdiu práva, ale už v slovenskom jazyku.

3. Ako dlho učíš a čo ťa k tomu viedlo?

• Od roku 2014 som učila príležitostne rôznych študentov. Prví, ktorí sa na mňa obrátili, boli študenti, čo chceli ísť študovať do Ruska, aby som ich naučila základy ruského jazyka. Tento rok priniesol zmeny a rozhodla som sa vyučovať už viacerých študentov, ktorí prejavili záujem o ruštinu hlavne, aby mali viac konverzácií.

4. Aký je tvoj štýl učenia?

• Preferujem vypracovanie stratégie výučby pre každého študenta individuálne, v ktorej spolu prejdeme za akým účelom sa chce učiť ruský jazyk, a aké témy študent pokladá za atraktívne, prípadne dôležité. Snažím sa používať moderné materiály, ktoré zodpovedajú dnešným potrebám. Rovnako považujem domáce úlohy za dôležitý prvok výučby.

5. Čo je na Rusku zaujímavé, čo možno veľa Slovákov nevie?

• Rusko je veľmi pekná krajina, ktorá by mohla byť zaujímavou destináciou na dovolenku. Veľa Slovákov cestuje do Moskvy a Petrohradu za historickými pamiatkami. Osobne by som odporučila navštíviť napríklad Bajkalské jazero, ktoré je najhlbším jazerom planéty.

6. Prečo by sa mali študenti prihlásiť na ruštinu práve k tebe?

• V prvom rade som tzv. „native speaker“- teda rodený hovoriaci, a to považujem za
100-percentnú výhodu. Ruština je môj materinský jazyk, a preto si myslím, že nikto nepozná lepšie slovnú zásobu ani gramatiku lepšie ako ja. V roku 2010 som skončila s vyznamenaním gymnázium, v ktorom boli vždy na 1. mieste ruský jazyk, literatúra a rétorika. Slovenčinu ovládam na dosť vysokej úrovni, aby som mohla vysvetliť všetky pojmy, pravidlá a pod.

7. Čo máš rada na učení?

• Na učení ma motivujú hlavne úspechy študentov a vždy som veľmi rada, ak kladú otázky. To pre mňa znamená, že sa o jazyk zaujímajú a chcú na sebe pracovať.

8. Čo by si odkázala svojim budúcim študentom?

• Ovládať viac než 1 cudzí jazyk je celosvetovým trendom. Pokiaľ chceš byť v trende aj ty, ruština je určite ten správny výber.

Kontaktujte nás

              

Kde nás nájdete

Hviezdoslavova 14
917 01 Trnava
Triedy sa nachádzajú na 2. poschodí
v budove poisťovne Kooperativa.
(Dostupné aj výťahom)

Jazykové verzie