Mirka Argajová

Lektorka japonského a anglického jazyka

mirka argajova

Hey guys! 皆さん、こんにちは!

Volám sa Mirka a venujem sa výučbe anglického a japonského jazyka. Angličtina ma takpovediac „chytila” kvôli fantasy filmom a literatúre, ktoré som chcela zažiť v origináli. Vďaka vytrvalému pozeraniu filmov v angličtine a výbornej učiteľke na strednej škole som sa rozhodla študovať tento odbor aj na vysokej škole. K japončine som sa dostala trochu netradičnejším spôsobom – chcela som zapôsobiť na spolužiaka, tak som sa zapísala na hodiny japončiny v jazykovej škole. A aj keď moja snaha zapôsobiť nebola úspešná, japončine som prepadla natoľko, že som sa rozhodla v štúdiu pokračovať aj na vysokej škole.

Cesta k učeniu

K výučbe cudzích jazykov som sa prvýkrát dostala počas môjho študijného pobytu v Japonsku. Na ulici ma oslovila jedna milá babička s prosbou o učenie angličtiny, s ktorou som okamžite súhlasila.  Postupne som začala učiť skupiny aj jednotlivcov rôznych vekových kategórií aj zameraní, v učení som pokračovala aj po návrate na Slovensko. Po ukončení školy som rok pracovala v jazykovej škole, kde som učila firmy, maturantov, „večných” začiatočníkov aj pokročilých, pripravovala som na jazykové certifikáty, aj na pracovné pohovory v anglickom jazyku. Moje hodiny sú zamerané predovšetkým na komunikáciu, nie na drvenie poučiek, výučbu sa snažím prispôsobovať potrebám študentov.

• Filozofická fakulta Masarykovej univerzity, odbor Anglický jazyk a literatúra, Japanistika
• Momoyama Gakuin University, Ósaka, Japonsko. Ročný výmenný program.
• Fakulta filologických a kultúrnych štúdií, odbor Anglický jazyk a lingvistika
• Letná škola University of East Anglia, Japan Orientation programme
• TEFL certifikát (výučba angličtiny)
• Japanese Language Proficiency Test, level N2 (certifikát z japonského jazyka)
• IELTS Teacher Training Workshop (školenie pre učiteľov angličtiny)

• Sci-fi a fantasy literatúra
• Cestovanie
• Pole dance a silové cvičenia
• Prechádzky so psom
• Výroba mydla

Chcela by som vyliezť na horu Fuji, ochutnať rybu fugu a kúpiť si pravú katanu.

1. Ahoj Mirka, čo by si o sebe povedala na úvod?

• Som študentka na univerzite vo Viedni, študujem anglický jazyk a lingvistiku. Predtým som študovala v Brne angličtinu a japončinu. V rámci univerzity sme mali možnosť vycestovať na rok do Japonska, tak som sa rozhodla využiť túto príležitosť a na rok som sa tam zabývala.

2. Ako si sa dostala k japončine?

• Je to veľmi vtipná story. Na strednej škole sa mi páčil jeden spolužiak, ktorý vedel niečo po japonsky a aby som naňho zapôsobila, prihlásila som sa na kurz japončiny. Pred kurzom som nevedela o Japonsku absolútne nič. Ako som tam chodila, tak sa mi to veľmi zapáčilo. Rozhodla som sa pokračovať v štúdiu aj na vysokej škole.

3. Ako to dopadlo so spolužiakom?

• Samozrejme, nič z toho nebolo, ale na každej stretávke sa na tom zvykneme zasmiať.

4. Ako si sa dostala k učeniu? Ako dlho učíš?

• Začala som v Japonsku, keď ma na ulici zastavila jedna babička, či ju nebudem učiť angličtinu. Utekala za mnou v supermarkete. Čo bolo v roku 2012, čiže už 5 rokov. Potom som pomáhala organizovať Halloween pre deti a šéf jazykovky, ktorá to organizovala, mi ponúkol prácu lektorky.

5. Čo ťa zaujalo na japončine a prečo by sa ju mal niekto učiť?

• Znaky. Síce sú prebraté z Číny, ale majú svoje špecifiká, históriu a vo svojej podstate sa zachovali v pôvodnej forme. Okrem toho, Japonci preberajú hrozne veľa cudzích slovíčok, čo je super. Samozrejme, japonská kultúra je veľmi zaujímavá a špecifická. Veľa ľudí sa zamiluje do anime – animované seriály a manga – komiksy. Vďaka štúdiu japončiny si potom môžu svoje obľúbené seriály alebo komiksy prečítať v origináli, čo im jednoznačne zintenzívni celkový zážitok.

6. Aké miesto sa ti najviac páčilo v Japonsku alebo čo by si odporúčala svojim študentom?

• Je tam veľa krásnych miest, ale určite odporúčam ostrovy Okinava – krásna príroda, super pláže na kúpanie alebo horu Kója-san pre krásne hroby a sochy – je tam veľký budhistický cintorín a celkovo je to miesto s magickou atmosférou a ešte mesto Nara pre srnky, ktoré si môžete pohladkať a kŕmiť, tiež sú tam aj úžasné chrámy. V Japonsku je mnoho ďalších miest na spoznávanie, človek sa tam určite nebude nudiť.

7. Čo máš rada na Japonsku?

• Jedlo – sushi, ale aj iné – jakiniku – čo je grill kde si sami môžete opekať mäso, ktoré vám dajú v surovom stave, samozrejme, sladkosti – ryžové koláčiky s fazuľovou pastou – mňam 🙂 Okrem toho nájdete rôzne ďalšie exotické jedlá, ako napríklad jedovatá ryba fugu alebo morský ježko.

8. Vyučuješ aj angličtinu?

• Áno, začala som s angličtinou ešte pred japončinou. Najprv som učila v Japonsku súkromne a neskôr aj v jazykovej škole. Potom popri štúdiu, hlavne súkromne, rôzne prípravy na certifikáty. Po škole som začala v jednej jazykovke so skupinovými aj firemnými kurzmi. Spoznala som mnoho zaujímavých ľudí, čo ma na tom najviac zaujalo. Kedže som chcela získať väčšiu odbornosť, tak som sa rozhodla ísť študovať do Viedne, kde je štúdium zamerané na výskum ľudí a ich vzťah k angličtine a motivácii sa učiť jazyky.

9. Čo može tvoj žiak očakávať na hodinách?

• Od prvej hodiny chcem, aby študent hovoril čo najviac len po anglicky. Aby bol nútený hovoriť. Samozrejme, práca s učebnicou je fajn, ale hlavne na odpichnutie. Aby to čo najviac sedelo potrebám študentov. Nevadí ak pri komunikácii spravia nejakú chybu, ale aby sa nebáli rozprávať – na chybách sa človek najlepšie učí. Pri začiatočníkoch s japončinou začíname s písmom a zakladnými frázami bez čoho sa tento jazyk nedá naučiť. Pri japončine je najdôležitejšie vytrvať – nie je to ťažký jazyk, ale tie začiatky s písmom, slovíčkami sú ťažšie. Ale s pravidelným precvičovaním sa to dá zvládnuť. Výslovnosť je pre Slováka jednoduchá. Samozrejme, je to strašne cool, ak si v originál reštike vypýtate niečo po japonsky. Napríklad môžete navštíviť reštauráciu Gonnsuke rámen v Bratislave, kde si môžete svoju obľúbenú polievku vypýtať v japončine.

10. Čo máš rada na učení?

• Interakcia s ľuďmi, vždy sa dozviem niečo nové. Nielen ja niečo naučím, ale aj ja sa niečo naučím od svojich študentov. A vidím, že keď ľudia na sebe začnú pracovať, tak vidno ich progres – len ich stačí postrčiť. Vždy sa dozviem veľmi zaujímavé veci nielen o ľuďoch, ich živote, ale aj z oblastí v ktorých sa pohybujú.

Kontaktujte nás

              

Kde nás nájdete

Hviezdoslavova 14
917 01 Trnava
Triedy sa nachádzajú na 2. poschodí
v budove poisťovne Kooperativa.
(Dostupné aj výťahom)