Francúzske pikošky

o marci

Ako ste si určite všimli, v marci pre vás otvárame výučbu francúzskeho jazyka. Francúzština je krásny a zvučný jazyk, ktorý v našej škole nesmel chýbať. Hneď na úvod sme pre vás pripravili malú ochutnávku zo zaujímavostí o Francúzsku, jeho kultúre a francúzštine.

Ako viete vo Francúzsku v rokoch 1789 – 1799 prebehla revolúcia. Ale čo ste určite nevedeli je, že počas francúzskej revolúcie premenovali názvy všetkých mesiacov a bol vytvorený republikánsky kalendár. Názvy jednotlivých mesiacov skôr charakterizovali počasie typické pre dané obdobie alebo činnosti. Marec, alebo ako ho nazvali počas revolúcie, Ventôse, zodpovedal obdobiu od 19. 2. do 20. 3. Predstavuje veterné obdobie, teda veterný mesiac od slovíčka vent (m.) – vietor. Prečo vznikol takýto republikánsky kalendár? Francúzska  revolúcia bola vzbura proti monarchii, preto všetko, čo s ňou nejako súviselo alebo ju pripomínalo, muselo byť odstránené. Bohužiaľ, tento kalendár platil len asi 12 rokov.

Ďalšia dôležitá udalosť v marci je „Pochovávanie basy“ alebo Mardi gras. Vo Francúzsku a okolitých krajinách vrcholí karnevalová sezóna. V Belgicku (áno, aj Belgicko je jedna z frankofónnych krajín) majú známu karnevalovú postavičku nazývanú Le Gille, ktorá má tradičný žlto-červený pásikavý kostým          s veľkým bruchom. Tieto vtipné postavičky tradične chodia po meste a hádžu po divákoch pomaranče. No nevyskúšali by ste? ☺

Tradícia z Belgicka sa preniesla aj na karnevaly organizované na severe Francúzska. Najznámejší karneval vo Francúzsku sa organizuje v meste Dunkerque a trvá takmer 2 mesiace.

Takáto je naša úvodná ochutnávka z lekcií francúzštiny. Ak vás láka Francúzsko, jeho kultúra, gastronómia a život v ňom, určite neváhajte. Radi vás oboznámime so zaujímavým francúzskym svetom.

Kontaktujte nás

              

Kde nás nájdete

Hviezdoslavova 14
917 01 Trnava
Triedy sa nachádzajú na 2. poschodí
v budove poisťovne Kooperativa.
(Dostupné aj výťahom)

Jazykové verzie